Öğrenenler Modeli

Kendini Gerçekleştirmek için gerekli tüm adımları sırasıyla yapmak ve kendini hem maddi hem de sosyal olarak geliştirebilmek için Öğrenenler Modelini kullanmalısın. Tüm görevleri yaparak 10 rozeti toplayacak ve yüz yüze görüşmede görevleri yaptığını onaylattıktan sonra Öğrenen Sözleşmesi imzalayıp ogrenenler.com'a dahil olabileceksin.

Öğrenenler'de Manevi gereksinimleri tamamlayabileceksin. 11. Seviyede en az bir alanda uzmanlığınla akla gelecek, 12. Seviyede o alandaki işlerde birlikte kazandığımız olacaksın. Öğrenenler'de herkes yüz yüze gelebildiği için öğreterek öğrenme yöntemi ile birbirimizi alanında en uzman kişilerden oluşan komünitemiz ile birlikte geliştireceğiz. Yüz yüze aktiviteler, eğitimler, projeler, iş birlikleri...vb imkanlara erişebileceğiz.

Seviyelere başlarken ödeme yapmanız gerekmiyor, lakin bir seviyeyi tamamladığınızı kaydettirmek ve bir üst seviyedeki etkinliklere erişebilmek için rozetinizi (yetkinizi) almanız gerekiyor. İlk aşamada tıpkı doğadan tüketen canlılar gibi başlangıçta bir şey istemiyoruz, ama doğadan tükettiklerimizi yerine koymayınca dünyanın kaynaklarının tükendiğini biliyoruz. Bu yüzden rozetini almayan kişilerle "demek ki ilişkimiz tek yönlüymüş" diyerek devam edemiyoruz. O zamana kadar öğrendikleri hediyemiz oluyor.

İçerikler Öğrenenler üyeleri tarafından hazırlandığı için süreçle işleniyor, tamamlansa dahi geliştirilmeye devam ediyor. Burada tek müfredat ve herkes kadar Öğreten var. İsterseniz üst seviyelere geçebilmek, bazı imkanlara, avantajlara erişebilmek için erkenden ödeme yaparak rozetlerinizi alabilirsiniz. Ama Öğrenenler'e katılmadan önce yüz yüze görüşmede tamamladığınızdan emin olmamız gerekiyor. Katkı için erken alım yapanlara teşekkürler.

01. Seviye | Girişimci Öğrenen

1. Seviyede "para - çokomel" basitliğinde para kazanma becerisi edinmeniz beklenir. Bu evrede öğrenecekleriniz ile kiranızı, mutfak masraflarınızı, hayatta kalabilmeniz için gerekli olan temel giderlerinizi karşılayabilmek için gerekli girişimcilik becerileri öğrenilir.

5000+

02. Seviye | Öğrenmeyi Öğrenen

2. Seviyede öğrenmeyi öğrenme becerisi edinmeniz beklenir. Her zaman bir öğreten elimizden tutmaz, Youtube, Google Teknik Üniversiteleri imdadımıza yetişir. Öğrendiklerinizden para kazanmaya bu evreden sonra başlarsınız.

5000

03. Seviye | Öğretmeyi Öğrenen

3. Seviyede öğretmeyi öğrenme becerisi edinmeniz beklenir. Bir öğretip bin öğrenebilir, öğreterek öğrenme ile daha kalıcı bilgi sağlayabilirsiniz. Dijitalleşen yüzyılımızda en çok gelir öğreterek kazanılmaktadır. Öğreterek kazanmaya bu evreden sonra başlarsınız.

5000

04. Seviye | Üretmeyi Öğrenen

4. Seviyede üretmeyi öğrenme becerisi edinmeniz beklenir. Bir ülkeyi kalkındıran üretimdir. Sizi de kalkındırabilmesi için üretebilmeniz çok önemlidir. Ürettiklerinizden kazanmaya bu evreden sonra başlarsınız.

5000

05. Seviye | Bireysel Öğrenen

5. Seviyede kişisel beceriler edinilir. Her insanın yapabileceği "parayı al ürün ya da hizmeti ver" sisteminden çıkıp "size özgün bir model geliştirmeniz" çok önemlidir. Daha az çalışıp daha çok kazanabilmeniz, dolayısıyla kendinizi geliştirmeye, öğrenmeye zaman bulup değerinizi artırabilmeniz için kazanmayı akıllılaştırmaya bu evreden sonra başlarsınız.

5000

06. Seviye | Toplu Öğrenen

6. Seviyede topluluk becerileri edinilir. İnsanlar bir araya geldiğinde 1 artı 1 hep 2'en daha büyüktür. İlkel kabilelerden bu yana insan hep bir topluluğun parçası olarak hayatta kalabilmiştir. Dolayısıyla Maslow'un sosyal ihtiyaçlar seviyesine yükselip topluluk ile birlikte kazanmaya bu evreden sonra başlarsınız.

1500

07. Seviye | Kurumsal Öğrenen

7. Seviyede kurumsal beceriler edinilir. İnsanlar insanlardan bir yere kadar kazanabilir ama ekonomi kurumların etrafında dönmektedir. Kurumsal firmalarla iletişim kurarken, kurumsal hizmetler verirken, bireylerle olan evreye nazaran daha farklı becerilere ihtiyaç duyarız. Kurumsaldan kazanmaya bu evreden sonra başlarsınız.

1500

08. Seviye | Eğlenerek Öğrenen

8. Seviyede eğlenme becerileri edinilir. İnsan yaşantısı ödül, ceza, ilerleme, zorluk, karakter...vb gibi oyun metrikleri içerir. Çeşitli oyun, eğitim ve etkinlikleri eğlenceli hale getirerek müşterilerimizi mutlu edebilir, eğlence ile kazanmayı da oyunlaştırabilirsiniz. Eğlenerek kazanmaya bu evreden sonra başlarsınız.

1500

09. Seviye | Kendini Öğrenen

9. Seviyede kendinize iyi bakma becerileri edinilir. Hayatın akışında sürüklenirken bu dünyadaki en önemli şeyi; "kendimizi, bedenimizi, zihnimizi" unuttuk, acılar biriktirdik, bu acılarla barışmaya, şefkatli olmaya, artık kazandıklarımızı kendimiz için kullanmaya önem vermeliyiz. Kazandığınızı kendiniz için harcamaya, "wellness" kavramı ile kendinize daha şefkatli olmaya bu evreden sonra başlarsınız.

1500

10. Seviye | Öğrenen

10. Seviyede öğrenen olma becerileri edinilir. Kan bağı olmayan bir aileye, yani; "Öğrenenler Topluluğu"na dahil olabilmek için bu adım en önemlisidir. 10 Seviyeyi de bitiren kişiler ile Öğrenenler yüz yüze (çevrim içi ya da çevrim dışı) olarak görüşür. Tüm aşamalardan emek vererek, kazanımlarla geçtiyse, yüz yüze görüşebildiğimiz, "Öğrenenler Değerleri" ile birbirimize yardımcı, saygılı ve paylaşımcı olacağımız ogrenenler.com sitesine, bir iyi niyet sözleşmesi tadında olan "Öğrenen Sözleşmesi"ni imzalayarak öğrenen olabileceksiniz.

1500